Süper Haberler - Süper Ligler

Süper Haberler - Süper Ligler

Süper Haberler - Süper Ligler

Süper Haberler - Süper Ligler

Süper Haberler - Süper Ligler

Süper Haberler - Süper Ligler

Süper Haberler - Süper Ligler

Süper Haberler - Süper Ligler

Süper Haberler - Süper Ligler

Süper Haberler - Süper Ligler

E-Gazete
|
Reklam
|
Foto Galeri
|
Video Galeri
|
Giriş
|
Üye Ol
|
Detaylı Bilgi
  
Kuaza
 
Balkan Ligi oluşturuluyor
Kategori: Futbol, ManşetlerEklenme Tarihi: Kas 21st, 2011Ekleyen: admin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
1.890 izlenim
Haber baglantisi

Bulgaristan Ligi ekiplerinden CSKA Sofya’nın öncülüğünde oluşturulması beklenen Balkan Liginin ilk toplantısı yapıldı.

Bulgaristan, Rusya ve Türkiye gibi Doğu Avrupa’da yer alan ülke ekiplerinin yer alması beklenen Balkan Ligi oluşumu için ilk adım Sofya’da atıldı.

Ultras Movement Blog‘un haberine göre, Doğu Avrupa’da yer alan ülke takımlarının katılacağı Balkan Ligini oluşturmak adına ilk toplantı dün akşam Sofya’da yapıldı. Ev sahibi CSKA Sofya’nın yöneticileri ve teknik direktörü Dimitar Penev’in yanı sıra Bulgaristan’dan Levski, Ludororets, Lokomotif Sofya, Lokomotif Plovdiv ve Beroe’den yöneticiler katılırken, Bulgaristan dışından Dinamo Bükreş ve Kızılyıldız da toplantıya temsilci yolladı. Turnuvanın “can simidi” olacak sponsorlardan Türk Hava Yolları ve Gazprom da birer yetkilisini Sofya’daki toplantıda bulundururken, Ukrayna’dan federasyon seviyesinde temsilci katıldı.

Açılış konuşmasında söz alan CSKA Sofya başkanı Dimitar Borisov “Balkan Ligi Eylül’den Mayıs’a kadar sürecek ve Şampiyonlar Ligi ile UEFA Avrupa Ligi takvimine göre şekil alacak. Aklımızdaki plana göre 32 kulübün yer aldığı 4 takımlı 8 gruptan oluşacak bu turnuva. Bu projeyi gerçekleştirebilirsek, Balkan futbolunu yok olma noktasından tekrar eski parlak günlerine döndürebiliriz” diye tanıtırken kafasındaki projeyi, Balkan Liginin Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Liginden sonra Avrupa’nın üçüncü büyük turnuvası olacağını belirtti.

CSKA başkanı yaptığı konuşmada bu ligi oluşturmak için bir çok sebepleri bulunduğunu, özellikle Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligine katılımının zorluğu, gruplara kalınsa bile ekonomik açıdan güçlü Avrupalı takımlarla yarışmanın neredeyse imkansız olduğu, bunun da ülkede futbola olan ilgiyi azalttığına değinirken, Balkan Liginin genç ve yetenekli oyuncuların kendini göstermesi adına bir şans olacağını ve bir zamanlar Avrupa futbolunun can damarı olan Balkan Kulüplerinin alt yapı akademilerinin de yeniden canlanacağını açıkladı.

Borisov’un konuşması sonrası Balkan Liginin de formatı da yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Buna göre:
– Turnuvada Bulgaristan, Türkiye, Yunanistan, Romanya, Sırbistan, Rusya, Moldova, Beyaz Rusya, Azerbaycan, Kazakistan ve Ukrayna’dan takımlar bulunacak,
– Katılım “gönüllülük” ilkesine göre olacak, hiç bir ülke federasyonu da da kulübe “zorla” lige katılması adına baskı kurulmayacak,
– Her yıl bölge dışından Balkan ligine özel bir kulüp davet edilecek, bu Şampiyonlar Ligindeki durumuna göre Barcelona da olabilir, Real Madrid de, Milan da,
– Öncellikle turnuvaya kendi liglerini 5., 6. ve 7. sırada bitiren takımlar katılacak,
– Ön elemelerde Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligine katılan takımlar yer almayacak,
– Ön elemeler sonrası gruplara yükselen takımlar belli olduktan sonra, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Liginden elenen Doğu Avrupa takımları maçlarına Balkan Liginde devam edecek. Örneğin, Panathinaikos Yunan Ligini şampiyon bitirdi ve Şampiyonlar Ligi gruplarında da son sırayı alarak dördüncü oldu, yeşil-beyazlılar bundan sonra Balkan Ligi maçlarında yer alacak. Aynı durum UEFA Avrupa Ligi gruplarında 3. ya da 4. olarak elenen Balkan ülke takımları için de geçerli olacak.
– UEFA ile Balkan Liginin geleceğini görüşmek üzere bir temsilciler kurulu oluşturulacak, bu kurul Balkan Liginin yapısını, gelirini-giderini ülke federasyonlarına tanıtacak ve sonraki toplantıya daha fazla katılımın olmasını sağlayacak,
– Bir sonraki toplantı daha geniş bir katılımla 15 Aralık’ta yapılacak.
– En fazla merak edilen konulardan biri olan Balkan liginin gelirinin nereden geleceği konusunda ise ilk toplantı sonra yapılan açıklamada, ilk aşamada Türk Hava Yolları ve Gazprom‘un “para kasası” olacağı, ileriki aşamalarda yeni sponsorlara da açık olunacağı ve televizyon yayın hakları, bilet satışı, stadyum reklamları, 3 bin euroluk katılım paylarından kulüplerinin gereken maddi desteği bulacağı belirtildi.

Balkan Liginin ilk görüşmesine bizden Bursaspor’dan yetkililerin katılması bekleniyordu ama CSKA Kulübünden yapılan açıklamaya göre Bursaspor başkanı sağlık problemlerinden dolayı Sofya’ya gelemedi ama önümüzdeki hafta başkente gelip Borisov ile bire bir bir görüşme yapacak.
Sporx


0 | 134 izlenim

 


3D AJANS site tasarım, reklam

Son Yorumlar

Kategoriler Anketler

Hangi takım taraftarısınız

sonuçlar

Loading ... Loading ...
Yazarlarimiz ve son yazilari
3D AJANS site tasarım, reklam
Editorun sectikleri
3D AJANS site tasarım, reklam
Login

menu